Kontakt ЋИРLATENG
U 2022. godini Komesarijat za izbeglice i migracije je odgovorno brinuo o izbeglim, interno raseljenim licima i migrantima

U 2022. godini Komesarijat za izbeglice i migracije je odgovorno brinuo o izbeglim, interno raseljenim licima i migrantima

30.12.2022.

Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije je u toku 2022. godine radio odgovorno i humano prema svim kategorijama lica koja su u nadležnosti Komesarijata.

Prema poslednjim statističkim podacima Komesarijata za izbeglice i migracije, tokom 2022. godine u prihvatnim i centrima za azil evidentirano je 119.127 novopridošlih lica. Neki se zadržavaju duže, neki kraće, a prosečno vreme zadržavanja je oko 16 dana. Svako od migranata koji je prošao kroz centre kojima upravlja Komesarijat dobio je smeštaj, hranu, odeću, medicinsku negu i human pristup onih koji sa njima rade. U ovom trenutku u 18,koliko ih je trenutno aktivno, prihvatnih i centara za azil boravi 4.047 lica. Prema nacionalnoj strukturi, najviše migranata dolazi iz Avganistana, Sirije , Pakistana , Maroka i Indije.

'' Iako je broj migranata koji prolaze kroz Srbiju povećan  u poređenju sa istim periodom prošle godine, Srbija je pokazala odgovornost u njihovom zbrinjavanju, zalažemo se za sveobuhavtno rešenje za aktuelnu migrantsku krizu. Uprkos velikim izazovima, Srbija u novu godinu ulazi sa jednim od najbolje uređenh sistema prihvata i upravljanja migracijama i za to je dobila pohvale i u ovogodišnjem Izveštaju Evropske komisije o pristupanju Srbije Evropskoj uniji'', rekla je komesarka Nataša Stanisavljević.

Kada govorimo o Ukrajini i izbeglicama koji su došle u Srbiju, od početka sukoba naša zemlja je  aktivirala sistem privremene zaštite za ukrajinske izbeglice što im omogućava pristup zdravstvenim uslugama, obrazovanju i socijalnoj zaštiti i zapošljavanju. Centar za azil u Vranju je namenjen samo izbeglicama iz Ukrajine u kojem ih trenutno ima 83 lica, od čega je 20-oro dece koja pohađaju nastavu. Od početka sukoba u Ukrajini kroz Republiku Srbiju je prošlo 137.205 državljana Ukrajine. Komesarijat je u privatnom smeštaju pomogao oko 4.000 izbeglica iz ove zemlje.Prema podacima Kancelarije za azil, zaključno sa 27.decembrom 2022.godine, ukupno 1.105 lica iz Ukrajine je dobilo odluku o privremenoj zaštiti.

Komesarijat je u protekloj godini zbrinjavao i pomagao najugroženije izbegličke porodice u regionu. Što se Regionalnog stambenog programa tiče, on je u fazi pune implementacije. U toku 2022. godine u okviru Regionalnog stambenog programa dodeljeno je 766 stambenih rešenja porodicama izbeglica i to 118 paketa građevinskog materijala, 69 montažnih kuća, 88 seoskih kuća sa okućnicom i 491 stan, a do sada u okviru ovog projekta dodeljeno je ukupno 6884 stambena rešenja. U narednoj godini očekujemo useljenje u novoizgrađene stambene objekte u  Beogradu, Aranđelovcu, Novom Sadu, Vrnjačkoj Banji, Pančevu, Vrbasu, Čačku, Pećincima i Zrenjaninu i prema do sada potpisanim ugovorima, Regionalni stambeni program koji je imao za cilj da se stambeno zbrine i obezbedi 7.624 najugroženijh porodica sa prostora bivše Jugoslavije koje imaju status izbeglih lica se završava 30. juna 2023. godine, što znači da je do kraja programa preostalo da se realizuje još blizu 500 rešenja, istakla je komesarka Stanisavljević.

U proteklim godinama Republika Srbija i Komesarijat za izbeglice i migracije su stambeno zbrinuli ukupno 26.151 porodicu,od čega je 19.573 izbeglica iz bivših Republika SFRJ i 6499 interno raseljenih lica sa prostora Kosova i Metohije, kao i 79 porodica/domaćinstava povratnika po sporazumu o readmisiji.Ekonomski je osnaženo 22.580 porodica/domaćinstva izbeglica, interno  raseljenih  lica i povratnika po sporazumu o readmisiji obezbeđivanjem sredstava  za dohodovne aktivnosti.

„Zahvalni smo na podršci i saradnji jedinicama lokalne samouprave koje su pogođene povećanim brojem migranata,  međunarodnim organizacijama i donatorima, pre svih Evropskoj uniji, implement partnerima, nevladinom sektoru, kao i onima koji su prepoznali potrebe i pomogli lokalnim zajednicama, državnim institucijama i međunarodnim vladinim i nevladinim organizacijama koji su od interesa za brže i potpunije upravljanje migracijama. Ovom prilikom želim svim saradnicima, partnerima i građanima  da čestitam Novu godinu i poželim pre svega dobro zdravlje i sreću. Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije će i u 2023.godini  nastaviti sa dobrom praksom dostojnog odnosa prema izbeglicama iz svih krajeva sveta i pokazati da je Srbija sigurna zemlja, otvorena za sve i u potpunosti spremna da odgovori na sve izazove sa kojima se suočava u procesu upravljanja migracijama, ali i zbrinjavanja ineterno raseljenih lica.