Kontakt ЋИРLATENG
U Irigu svečano uručeni ugovori za kupovinu 15 seoskih kuća sa okućnicom izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i  Republike Hrvatske

U Irigu svečano uručeni ugovori za kupovinu 15 seoskih kuća sa okućnicom izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske

28.04.2021.

   U Irigu su danas, 28. aprila 2021. godine svečano uručeni ugovori za kupovinu 15 seoskih kuća sa okućnicom izbegličkim porodicama iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske sa prebivalištem na teritoriji te opštine. Kuće su kupljene u okviru Regionalnog stambenog programa (RSP) u Republici Srbiji, potprojekat 9.

   Sredstva za kupovinu ovih kuća obezbeđena iz donatorskog Fonda Regionalnog stambenog programa, čiji je najveći donator Evropska unija. Vrednost donacije za svaku kuću pojedinačno je 11.000 evra.

   Svečanom uručenju ugovora prisustvovali su Ljiljana Rakić, načelnica Odeljenja za prihvat, zbrinjavanje i povratak po readmisiji u Komesarijatu za izbeglice i migracije, Miodrag Bebić, zamenik predsednika Opštine Irig, Brigit Kuhar, program menadžer u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, Stefani Krauze, šefica Odeljenja za trajna rešenja UNHCR-a u Srbiji, Jovan Lazarov, šef kabineta direktora Jedinice za upravljanje projektima u javnom sektoru d.o.o. i drugi.

   „Pandemija novog koronavirusa nije zaustavila dodelu trajnih rešenja. Tokom prošle godine kroz Regionalni stambeni program stambeno je rešeno više od hiljadu izbegličkih porodica“ istakla je Rakić, dodajući da će ovaj veliki posao biti nastavljen istim tempom.

   Komesarijat za izbeglice i migracije je u Irigu do sada, budžetskim i donatorskim sredstvima, trajno stambeno zbrinuo više od tri stotine izbegličkih porodica koji su ovde došle devedesetih godina, tokom ratnih sukoba na prostoru bivše SFRJ.

   Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu. Sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.