
U Srbiji podržano 54.235 porodica izbeglica i interno raseljenih lica
20.06.2025.Povodom Svetskog dana izbeglica, 20. juna, Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije saopštava da je do danas pružena podrška za 54.235 porodica izbeglica i interno raseljenih lica i da danas ističemo snagu i hrabrost ljudi koji su bili primorani da napuste svoje domove usled sukoba i progona ili drugi teških okolnosti.
„Ove godine želimo da fokus bude na solidarnosti sa izbeglicama i stvaranju sveta u kome ih dočekujemo raširenih ruku. Komesarijat je do danas pružio podršku za ukupno 54.235 porodica izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika po sporazumu o readmisiji – od čega je 40.727 porodica izbeglica iz bivših republika SFRJ, 13.307 porodica interno raseljenih sa prostora Kosova i Metohije, i 201 porodica povratnika“, izjavila je komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević.
Ekonomski je osnaženo 23.513 domaćinstava, obezbeđivanjem podrške za dohodovne aktivnosti, a podrška je pružena kroz dodelu seoskih kuća sa okućnicom, građevinskog materijala, paketa hrane i ogreva, kao i jednokratnih novčanih pomoći.
„Tokom prošle godine podržali smo 7.175 porodica, a u prvih šest meseci ove godine već 3.787 porodica. Od tog broja, 156 porodica dobilo je direktnu stambenu podršku. Prema evidenciji, u Srbiji je još 7.512 porodica izbeglica koje nisu trajno rešile svoje stambeno pitanje. Upravo zato nastavljamo posvećeno da radimo kako bismo svim izbeglim i raseljenim licima obezbedili dostojanstven život i trajna rešenja“, naglasila je Stanisavljević.
Svetski dan izbeglica je prilika da se podsetimo na sve one koji su, ne svojom krivicom, ostali bez doma, porodice i imovine, u potrazi za sigurnošću i novim početkom. Srbija je tokom ratova 1990-ih primila preko 600.000 ljudi. Danas je u statusu izbeglice još uvek 24.862 lica, dok je više od 400.000 steklo državljanstvo Srbije – što predstavlja najveći proces integracije izbeglica u Evropi.
U okviru obeležavanja Svetskog dana izbeglica, komesarka Nataša Stanisavljević posetila je porodice Vučetić i Kesić u beogradskom naselju Ovča, koje su kroz Regionalni stambeni program pre dve godine rešile svoje trajno stambeno pitanje. Tom prilikom, komesarka je poručila da su ovakvi primeri najbolji dokaz da uporan, posvećen i organizovan rad donosi rezultate, i da je svaka porodica koja se nakon dugih godina neizvesnosti skućila – pobeda pravde i humanosti.
Tokom 2024. godine, u prihvatnim i azilnim centrima evidentirano je 19.483 lica, što predstavlja smanjenje od 82,10% u odnosu na 2023. godinu (kada je evidentirano 108.828 lica). Trend se nastavio i u 2025. godini – od početka godine do danas, evidentirano je 3.636 lica, što je za 53,32% manje u odnosu na isti period prethodne godine.
„I pored smanjenog priliva, Srbija ostaje dosledna u humanom pristupu, sa jasnom posvećenošću da obezbedi dostojanstven smeštaj, zdravstvenu i psihosocijalnu pomoć i podršku u svakodnevnom životu migrantima na svojoj teritoriji. Do sada je kroz Srbiju prošlo više od milion migranata, a uspešno upravljanje tim izazovom potvrđuje zrelost i spremnost države“, poručila je komesarka Stanisavljević.
Trenutno je u prihvatnim i azilnim centrima kojima upravlja Komesarijat smešteno 307 migranata, uglavnom iz Avganistana, Egipta, Turske, Sirije i Maroka.
Od početka sukoba u Ukrajini, kroz Srbiju je prošlo 562.410 lica, a kroz objekte Komesarijata 451 lice. Trenutno se u Centru u Vranju nalazi 51 lice, od čega je 12 dece uključeno u sistem osnovnog i srednjeg obrazovanja.
Komesarijat za izbeglice i migracije ovom prilikom upućuje zahvalnost svim institucionalnim i međunarodnim partnerima, nevladinom sektoru i donatorima na kontinuiranoj saradnji i podršci u unapređenju položaja izbegličke i migrantske populacije u Republici Srbiji.