Kontakt ЋИРLATENG
Uručeni ključevi od 15 novosagrađenih stanova za izbeglice u Lučanima

Uručeni ključevi od 15 novosagrađenih stanova za izbeglice u Lučanima

16.12.2022.

U Lučanima su 16. decembra uručeni ključevi od 15 novosagrađenih stanova za izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Stanovi su izgrađeni u okviru Regionalnog stambenog programa, potprojekat 5.

Ukupna bruto površina zgrade je 943,74m2, a vrednost radova iznosila je 485.822,26   evra.  Upotrebna dozvola izdata je 30. septembra 2022. godine.

Događaju su prisustvovali Danijela Nedić, pomoćnik komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije, Milivoje Dolović, predsednik Opštine Lučani, Gerhard Salzer, predstavnik Delegacije Evropske unije u Srbiji, Jovan Lazarov, zamenik  direktora Jedince za upravljanje projektima u javnom sektoru, predstavnici drugih državnih i međunarodnih organizacija i institucija, i drugi.

Regionalni stambeni program u Srbiji ima za cilj da stambeno zbrine i obezbedi oko 7.000 najugroženijih porodica sa prostora bivše Jugoslavije koje imaju status izbeglih lica. U okviru ovog programa korisnicima je do sada dodeljeno ukupno 6844 stambena rešenja, a kada govorimo o  Lučanima ukupno je podrška što kroz budžetska sredstva što putem donatorskih sredstava pružena za 61 porodicu u cilju stambenog zbrinjavanja ili ekonomskog osnaživanja  a od toga u okviru regionalnog stambenog programa  17  stambenih rešenja. Obezbeđena je  upotrebna dozvola za novoizgrađeni stambeni objekat na teritoriji jedinica lokalne samouprave Šabac tako da do kraja godine očekujemo da stambeno zbrinemo još 25 porodica. Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije nastavlja i narednoj godini da radi na poboljšanju uslova života izbeglica i interno raseljenih lica. “ rekla je Danijela Nedić, pomoćnik komesara.

Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu. Sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.