Kontakt ЋИРLATENG
Zvanično počela sa radom Kancelarija za pravnu pomoć svima koji imaju imovinu u Federaciji BiH

Zvanično počela sa radom Kancelarija za pravnu pomoć svima koji imaju imovinu u Federaciji BiH

25.01.2022.

Vladimir Cucić, komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije i Đorđe Radanović, koordinator rada kancelarija za pravnu pomoć Republike Srpske i predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH, potpisali su danas 25.1.2022. Sporazum o saradnji u oblasti zaštite i ostvarivanja imovinskih i stvarnih prava izbeglih i raseljenih lica i drugih lica koja polažu pravo na nekretnine u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Sporazum, kojim je zvanično počela da radi Kancelarija za pravnu pomoć Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH u prostorijama Komesarijata u Ulici Gavrila Principa br. 16,  potpisan je na konferenciji za štampu u Udruženju novinara Srbije, kojoj su prisustvovali i Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, Arno Gujon, v.d. direktora Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Srbije, Milimir Vujadinović, predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Narodne Skupštine Republike Srbije i Duško Ćutilo, direktor Fonda za izbegla i raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu AP Vojvodine. 

"Od 79 opština u Federaciji Bih, u preko 60 od njih mi nemamo nikakvog predstavnika. Od 1864 katastarske opštine, bar u 1.500 vas niko neće obavestiti. Sistem tako funkcioniše. Govorimo o sistemu koji priznaje begovske tapije, koji priznaje zemljišno-knjižne izvode "K und K" monarhije . Ovo je drugi put unazad 20 i više godiina da se na ovaj način pokušava sačuvati imovina. Odmah iza rata, 1997-1998. godine, Komisija za imovinske zahteve je tražila da vam izda sertifikat, da vam time potvrdi vaše. Ta borba trajala je četiri godine. Ova će trajati mnogo duže. Ovo je jedan ozviljan maraton u kome i Srbija i Srpska sa svim svojim snagama i kapacitetima želi da pomogne ljudima da taj maraton istrče. To nije neka strvar koja će trajati dva, tri, pet meseci. Ovo će trajati dve, tri, pet godina...najmanje. Ali niko iz Srbije, niko iz Srpske, ne može da istrči ono št se tiče vas - to morate sami. Mi ćemo sve učiniti da obezbedimo sve uslove, ali svoju dedovinu morate da štitite sami, niko u vaše ime nema pravo da to uradi. Na vama je da zaštitite svoje korene kako biste zaštitili i ono što treba da ostavite potomstvu. To je velika, preozbiljna borba", istakao je komesar Cucić. 

Zahvalio se kolegama iz HCIT-a koji su napravili Pripručnik za prijavu i zaštitu prava na nepokretnosti u Federaciji BiH, što će biti veoma brzo dostiupno kod svih poverenika za izbeglice i migracije Republike Srbije širom zemlje, ali i širom sveta posredstvom mreže koju poseduje Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Srbije.  

- Nismo se dvoumili ni sekunde da obeznedimo, u prostoru Komesarijata za izbeglice i migracije, uslove za rad ove Kancelarije, i siguran sam da ćete i u svih 186 opština u Srbiji imati način da dobijete adekvatan savet i pomoć, ali neko mora da dođe u tih 186 opština" rekao je Cucić

On je na kraju poručio svima koji imaju imovinu u BiH da ne razmišljaju mnogo: "Zaštitite korene, da bi vam deca znala čija su i odakle su".

Na konferenciji je predstavljen sajt www.srpskazemlja.org koji svakom pripadniku srpskog naroda iz Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) pomaže u zaštiti imoviskih prava. 

Predsednik Odbora za zaštitu prava Srba iz Federacije BiH Đorđe Radanović izjavio je da je www.srpskazemlja.org "prozor u svet svim Srbima" koji imaju zemlju u Federaciji BiH.

On je rekao da svi Srbi poreklom iz Federacije BiH koji tamo imaju zemlju na tom sajtu mogu da dobiju sve informacije i obrasce koji im mogu pomoći da zaštite svoju imovinu, dodajući da je reč o 400.000 ljudi. Precizirao je da se na sajtu između ostalog Zakon o zemljišnim knjigama Federaciji BiH i Zakon o premjeru i katastru BiH.

Vršilac dužnosti direktora Uprave za saradnju s dijasporom u regionu Arno Gujon naveo je da je u Federaciji BiH 1991. godine živela 541.000 Srba, a da je prema popisu iz 2013. godine u Federaciji BiH živelo samo 56.000 Srba.
Dodao je da u Federaciji BiH nije predviđeno da se pozivi nosiocima imovinskih prava za upis u katastar šalju lično već da se objavljuju samo u Službenom listu i ponekim dnevnim novinama i upozorio da Srbi u rasejanju "gube svoju dedovinu samo zato što nisu pravovremeno obavešteni".

jastuci smrtovnice osmrtnicama